GÎP’in ilk KOBI’sine Avrupa’dan ortak geliyor

Türkiye’de TV ambalajlarında kullanılan köpüklerin ithal edildiğini fark ederek bu alandaki ilk yerli girişimi yapan Berkosan’a Avrupa’dan ortak geliyor. Aym zamanda İMKB’de Gelişen İşletmeler Piyasası’na da ilk kote olan şirket olan Berkosan, bugün ısı yahtımmdan arabaların ses ve ısı yalıtımına kadar birçok alandaki polipoplen üretimiyle dünyada bu alandaki dördüncü üretici olacak.

Türkiye’de ekonominin bel kemiğini oluşturan KOBt’lere yönelik olarak kurulan Gelişen İşletmeler Piyasası’na (GİP) ilk kote olan şirket Berkosan, KOBİ ölçeğindeki bir şirketin, bugün hem yerel, hem de global anlamda ba-şanyı nasıl yakaladığının en net tarifini yapacak örneklerinden biri.

Şirketin kurucusu Mehmet Aldı-kaçtı, yıllarca ziraat mühendisi olarak çalıştıktan sonra, Profilo Holding’de satın alma müdürü olarak çalışma hayatına devam etti. Kendi şirketini kurmaya karar veren Aldıkaçtı, Profilo Holding’den ayrılarak Mersin’de gıda şirketi kurarak gıda ihracatına başladı. Türkiye’de o dönemde TV üretimi hızla artarken elektronik cihazların ambalajlanmasına imkan sağlayan polietilen bazlı ambalajlama ürünlerinin ithal edildiğini fark eden Aldıkçatı, gıda ihracatından vazgeçerek gıda şirketindeki ortaklanyla birlikte 300 bin dolarlık sermayeyle 1993 yılında Berko-san’ı kurdu.

Bu girişimle birlikte Berkosan, daha önce yurt dışından ithal edilen polietilen bazlı ambalajlama ürünlerinin Türkiye’deki ilk üreticisi oldu. Ardından mobilya sektöründe de böyle bir açık gören Aldıkaçtı, balonlu naylon üretimine de başladı ve Türkiye’nin üçüncü büyük balonlu naylon üreticisi konumuna geçti. Polietilen köpükte ısı izolasyonu sağlayan boru izolasyon malzemesi üretimine de başlayan şirkette 2001 yılında tüm hisseler Aldı-kaçtı Ailesi’ne geçti.

İTHALATI KESTİ

2003 yılında Tekirdağ’ın Saray ilçesinde büyük bir arazi satın alındı. Bu tesisle birlikte 2004 yılında Türkiye’de çapraz bağlı polietilen köpük üretimine de başlandı. Bu ürün askeri kamp yataklarının üretiminde kullanılıyordu ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) daha önce bu askeri kamp yataklarını ithal ediyordu. Bu üretimle birlikte Berkosan, TSK’nın askeri kamp yataklarının ilk yerli üreticisi haline geldi. Zira bu malzeme aynı zamanda inşaatlarda izolasyon kullanımı sağlıyor, inşaatlarda ısı ve ses izolasyonu sağlayan bu malzemenin dünyada toplam 20 üreticisi varken 21’incinin Berkosan olduğunu belirten Mehmet Aldıkaçtı, “Türkiye’de çapraz bağlı polietilen köpük üretimiyle Türkiye’yi bu alanda ithalatçı konumundan üretici konuma geçirdik” diyor.

OTOMOTİVE HİTAP EDECEK

Bursa’da 500 metrekarelik bir imalathaneyle işe başlayan Berkosan, 19 yıl içerisinde Bursa’nın yanı sıra Tekirdağ’ın Saray ilçesine de 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip bir tesis kurarak, Türkiye’nin en büyük polietilen üreticilerden biri haline geldi. Aynı zamanda bugün Türkiye’de tüm TV üreticilerinin en büyük tedarikçisi konumunda.

Geçtiğimiz yıl 15 5 milyon TL ciro gerçekleştiren şirketin tesislerinde toplam 140 kişiye istihdam sağlanıyor. Tekirdağ’da ısı yalıtımına yönelik üretim yaptıklannı kaydeden Aldıkaçtı, yıllık 3 bin ton polietilen üretim yaptıklannı belirtiyor. Tesise 6 milyon dolarlık makine yatınmı yaptıklannı söyleyen Al-dıkaçtı, bu yatınmla birlikte üretimde artış olacağını ifade ediyor. Bu yıl aynı zamanda Türkiye’de ilk kez poli-poplen köpük üretimine de başlayacaklarını vurgulayan Aldıkaçtı, şöyle devam ediyor:

“Bu ürün Türkiye’de ilk kez üretilecek. Bu ürün buhar kesici olarak kullanılıyor. Aynı zamanda ses yalıtımı sağlıyor. Arabaların kapı iç panellerinde kullanılarak arabanın daha sessiz olmasına imkan tanırken aynı zamanda dışarından gelen buhar ve nemlerin içeriye girmesini engelliyor. Bu malzemenin üretimine kasım ayında başlayacağız. Bunun için 1.2 milyon dolarlık yatınm yaptık.”

EN BÜYÜK DÖRDÜNCÜ

Bu ürünün aynı zamanda ABD’de mikrodalgalann içerisinde de kullanıldığına dikkat çeken Aldıkaçtı, malzemenin insan sağlığına zarar vermediğinin de altını çiziyor. Önümüzdeki dönemde gıda ambalajı üzerine de çalışmalar yapacaklarını kaydeden Aldı-kaçtı, “Amacımız sadece ısı yalıtımına yönelik üretim yapmak değil. Gıdaların istenmeyen ürünlerden ve etkilerden de yalıtımını sağlamak” diyor.

Polipoplen köpük üretimi için oldukça ileri teknoloji kullanacaklannı belirten Aldıkaçtı, bu teknolojiyle üretim yapan Avrupa’da iki, ABD’de ise bir adet firmanın olduğuna dikkat çekiyor. Bu teknolojiyi kullanan dünyanın en büyük 4’üncü firması olacaklannı vurgulayan Aldıkaçtı, tesisin saatte 450 ile 500 kilogram arasında üretim kapasitesiyle çalışacağını belirtiyor.

BORSAYA AÇILAN İLK KOBİ

Bugün Türkiye’de yaklaşık 12 adet polietilen köpük üreticisinin bulunduğunu söyleyen şirketin genel müdürü Enis Aldıkaçtı ise Berkosan’ı kurarak Türkiye’de var olmayan bir sektörün önünü açtıklarını ifade ediyor. “Bizim şirketimizde yetişen insanlar ya bu tesisleri kurdular ya da o tesislerde çalışmaya başladılar” diyen Aldıkaçtı, bunun yanı sıra KOBÎ boyutundaki ilk Türk şirketi olarak borsaya açıldıklan-nı da sözlerine ekliyor. Bu açılımın şirkete büyük bir ivme kattığının altını çizen Aldıkçatı, önümüzdeki yıl ise şirketin l’inci piyasaya geçeceğini bildiriyor.

Borsaya girdikten sonra şirketin yaklaşık yüzde 130 oranında büyüdüğünü belirten Aldıkaçtı, yılsonunda yaklaşık 25 milyon TL ciro beklediklerini bildiriyor. Berkosan’ın cirosunun yüzde 25’ini ihracat oluşturuyor. Toplam 22 ülkeye ihracat yapılıyor. ABD ile de ihracat için görüşmeler yaptıklarını ifade eden Aldıkaçtı, ambalaj, ısı yalıtımı ve inşaat sektörüne yönelik yeni yatınmlann gündeme geleceğini bu üç sektörden birine bu yıl içerisinde yatınm yapacaklarını söylüyor.

YABANCI ORTAK GELİYOR

Yurtdışında Kuzey Avrupalı bir firmayla ortaklık çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Enis Aldıkaçtı, üretim ve pazarlama konusunda bu şirketle gizlilik anlaşması imzaladıklarını belirtiyor. Kuzey Avaıpa’nın en büyük yalıtım şirketlerinden biri ile yapacakları bu ortaklıkla Kuzey Avrupa’da da üretime başlayacaklarına dikkat çeken Aldıkaçtı, şöyle devam ediyor:

“Bu şirket ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu ortaklığı en geç yıl sonuna kadar realize etmeyi hedefliyoruz. Ortaklığın sonuçlanması halinde bir Kuzey Avaıpa ülkesinde üretim için fabrika yatırımına hızla başlayacağız.”

 

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s