Ziraat’te büyük devrim

ZİRAAT Bankası, rekabet ortamının sunduğu fırsatları değerlendirmek için şubeden yurtdışı ağına, iş yapış biçiminden işe bakış açısına kadar kendisini sil baştan yeniliyor. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yeni iş modeline tüm şubelerde 2013 birinci çeyrekte geçmiş olacaklarını söyledi. Herkes için bankacılık yapacaklarını ve en küçük çiftçiden en büyük sanayi kuruluşuna kadar herkesle çalışacaklarını söyleyen Aydın, “Bundan sonra Ahmet’e Mehmet’e göre kredi vermeyeceğiz. Bir kredi verilebiliyorsa hepimiz vereceğiz. Verilmiyorsa hiçbirimiz vermeyeceğiz. Bu Kars’ta da Edirne’de de böyle olacak. Büyük firmalarla ilgili rating çalışmamız bitmek üzere. Böylece risklerimizi sağlıklı yönetmiş olacağız” dedi.

Emekli maaşlarının ödendiği bir şubede ülke ihracatında ciddi rol alan bir firmaya gerektiği şekilde hizmet verilemeyeceğini söyleyen Aydın, bu yüzden şube yapılanmasını değiştirdiklerini belirtti.

Konuşmasında Ziraat Bankası’nın devleti daha fazla fonladığını da ifade eden Aydın, oysa böyle bir mecburiyetlerinin olmadığını vurguladı. Aydın, “Mevduatı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Herkesin yaptığı enstrümanları, sendikasyon, seküritizasyon ne gerekiyorsa biz de yapacağız” diye konuştu.

Ziraat Bankası’nın global oyuncu olacağının altını çizen Aydın, yurtdışında Ziraat Bank adını kullanacaklarını belirtti. Yurtdışında öncelikli pazarlarının Uzakdoğu olduğunu söyleyen Aydın, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde de büyümeyi planladıklarını ifade etti. Aydın, bugün Zirraat’in birçok ülkede şubesi olmasına karşın dış ticaretten aldığı payın yüzde l’in bile altında olduğuna ve bu ülkelerin bankacılık sektörlerinden aldığı payın da çok düşük olduğuna dikkat çekti. Aydın, Asya’da ortak oldukları bazı bankaları yönetme konusunda da sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Herkes için bankacılık yapacaklarını belirten Aydın, şöyle devam etti:

“En küçük çiftçiden en büyük finansal kuruma, tarımdan sanayiye, küçük esnaftan KOBl’ye ve oradan ticari ve kurumsal firmaya kadar her kesime hizmet vereceğiz. Bilhassa endüstriyel tarımda topraktan rafa kadar olan bütün bölümde banka olarak üreticinin yanında yer alacağız. Pamuğu krediiendirip tekstilde bulunmamak, sütü kredilendirip peynirde yer almamak olmaz. Gelecekte tarımın enerji kadar önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Bunun için mutluk endüstriyel tarım yapacağız. Gelecekte tarımın enerji kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.” Aydın’ın verdiği bilgilere göre banka 3-4 ay içinde özelleştirmeye de hazır hale gelecek.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s