BASF, iklim stratejisi, insan sermayesi geliştirme

BASF, iklim stratejisi, insan sermayesi geliştirme, risk ve kriz yönetimi gibi alanlarda sürdürülebilirliğe olan bağlılığıyla Global Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne (DJSI Dünya) 12’nci kez tekrar giriş yaptı.

En iyi bilinen sürdürülebilirlik endekslerin den biri olan DJSI Dünya, Dovv Jones Global Endek-si’nde yer alan her bir sektörün en büyük 2 bin 500 şirketinin en iyi yüzde 10’unu temsil ediyor. Sürdürülebilir Varlık Yönetimi Grubu’ndan (SAM) analistler tarafından değerlendirmeye tabi tutulan ve listeye giren şirketlerin, her yıl sürdürülebilirlik açısından sürekli bir iyileşme göstermesi bekleniyor. BASF, bu sene de listeye girerek üst üste 12’nci kez DJSI Dünya’da yer alan kimya şirketi olarak dikkat çekiyor.

BASF, uluslararası yatırımcı grubu Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) göre ise iklim koruma alanında dünyanın önde gelen 10 şirketi arasında yer alıyor. Karbon Saydamlık Liderliği Endeksi (CDLI) 8’inci kez BASF’ye listede yer verirken, Karbon Performans Liderlik Endeksi (CPLI) ise kurulduğundan bu yana üst üste üçüncü kez BASF’yi listesine dahil ediyor. CDP, yönetim altındaki 78 trilyon dolarlık varlığa sahip olan 655 kurumsal yatırımcıyı temsil ediyor. Yatırımcılar, değerlendirme aracı olarak CDP endekslerini kullanıyor. CDLI ise, verilerini şeffaf ve kapsamlı bir şekilde açıklayan 51 şirketi temsil ediyor. Açıklanan sonuçlara göre, önceki yıllarda olduğu gibi BASF’nin materyaller sektöründe yine en yüksek puana sahip olduğu görülüyor. Öte yandan CPLI; iklim stratejileri, paydaş iletişimleri veya yöneum sistemleri gibi iklim koruma faaliyetlerindeki örnek performanslarına dayanarak 33 şirketi listeye alıyor.

Leed sertifikalı binalar

sürdürülebilirliğe katkı

sağlıyor

BASF’ın Türkiye’de sahip olduğu biri Leed Gold, diğeri Leed Platin sertifikalı binaları, sürdürülebilir yeşil bina konseptine başarılı birer örnek teşkil ediyor. Türkiye’nin ilk Leed Gold sertifikalı renovasyon projesi olan BASF Dilovası yönetim binasının yanı sıra Gebze’de inşa edilen BASF Yapı Kimyasallan Lojistik ve Teknik Geliştirme Merkezi binası da, Türkiye’de Leed Platinum sertifikasına sahip ilk endüstriyel bina olma özelliğini taşıyor. Söz konusu binalar, çevre ve doğal yaşam, enerji verimliliği ve insan sağlığı gibi unsurlar birinci derecede göz önünde bulundurularak tasarlanmaları nedeniyle diğer binalardan ayrılıyor.

Leed serdfikasyonu, BASF’nin yenilediği ve inşa ettiği binalarının, tüm dünyada yaygınlaştırılması amaçlanan enerji ve su verimliliği, karbon salimini, çevre ve insan sağlığı gibi unsurları ön planda tutan standartlara uygun tasarlandığını ve inşa edildiğini ortaya koyuyor. Nitekim BASF, binaların güneş ışığından en üst düzeyde yararlanmasını sağlayarak ve ısı yalıtımlarını arttırarak enerji tüketimlerini düşürdü.

Yenileme ve inşa işlemleri için çevre dostu, insan sağlığını ön planda tutan ekolojik ürünler tercih edildi. Bina içlerindeki teçhizat, enerji verimli ve BASF’nin uçucu organik bileşeni (VOC) düşük ürünlerinden seçildi. Dilovası Fabrikası yönedm binasında ayrıca yağmur suyunun yeniden kullanım için toplandığı yeni bir sistem de kuruldu. bayilik veren firmalar 2013

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s