Akıllı cihaz ve mobil uygulamalarda rekabet

2012’yi eylül ayına kadar durgun geçiren teknoloji dünyası, 2013’te kıran kırana rekabete sahne olacak. En büyük rekabetse akıllı cihaz ve mobil uygulamalar tarafında yaşanacak…

2012    yılının teknoloji dünyasını “eylülden önce” ve “eylülden sonra” diye ikiye ayırabiliriz. Sektör temsilcilerine göre Türkiye’de 2012’nin ilk yarısı ne kadar durgun geçtiyse, eylülden sonrası da bir o kadar hareketliydi, kadınlar dünyası indeks Grubu CEO’su Erol Bilecik, “Eylülden itibaren sektördeki firmaların yol haritaları daha belirgin oldu, tablet kullanımı giderek yaygınlaştı ve perakende zincirlerinde akıllı telefon ve tabletlere talep oldukça arttı” diyor.

Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy Ican’ın paylaştığı rakamlara göre de 2012’de satılan cihazların yüzde 40’ını akıllı telefonlar oluşturdu…

WİNDOWS 8 HAYAL KIRIKLIĞI MI?

Eylülden sonra sektörü heyecanlandıran bir diğer gelişme de Microsoft’un Windows 8’i piyasaya sürmesi oldu.

Ancak New York Times’ın teknoloji editörü Nick Wingfield, yılın son günlerinde kaleme aldığı yazsında Windows 8’i değerlendirdi ve satışların beklentilerin çok altında kaldığı sonucuna vardı. Wingfield’in araştırmasına göre Windows 8’in satışları Windows 7’nin 2011’deki satışlarından yüzde 13 geride kaldı. moda Bu araştırmadan şu sonucu çıkarabiliriz: Tüketici alışkanlıkları değişti ve insanlar artık PC yerine tablet ve akıllı telefonları tercih ediyor.

Bu Microsoft’un stratejisiyle de uyumlu aslında. Dokunmatik ekran mantığına odaklanan Windows 8, akıllı telefon ve tabletlere de kurulabiliyor. Yani 2013 yılındaki en kıran kırana rekabet akıllı cihaz pazarında Microsoft ve Apple arasında yaşanacağa benziyor.

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı 2012’nin PC manzarasında köklü değişikliklere sahne olduğunu söylüyor. Çakmakçı, “Masaüs-tünden di-züstüne kayan pazarda bu yıl çok amaçlı cihazlardan yana bir trend oluştu.

İnce, hafif ve hızlı teknolojisiyle öne çıkan ultrabook’ lar sektöre damgasını vururken, 2012 esnek dönüştürülebilir PC’lerin ‘ali in one’ tabletlere dönüştüğü bir yıl oldu” diyor. Çok amaçlı cihazların önümüzdeki yılın da gündemini belirleyeceğini düşünen Çakmakçı, tüketicilerin satın alma kararlarında, işlevsellik ve formdan çok; tasarım ve markanın rolünün etkili olacağını öngörüyor.

BULUTTAN PAY KAPMA YARIŞI

2012’de teknoloji dünyasına damgasını vuran bir diğer gelişme de bulut bilişim sistemlerinin yaygınlaşması oldu. Şirketlerin bilgi işlem altyapısı kurmadan bu hizmeti dışarıdan almalarına imkan tanıyan bulut bilişim pazarının 2013’te 150 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye’de ise yüzde 54 büyüme beklentisi var. Bu pazardan pay almak için Turkcell, Vodafone, Avea, TTNET gibi operatörlerin yanı sıra IBM, SAP, Cisco, British Telecom, Ne-tApp, EMC gibi uluslararası şirketler arasında kıyasıya rekabet yaşanacak.

CIoudturk Genel Müdür Mustafa Yazıcı’nın öngörüsüne göre de bulut bilişim şirketlerindeki istihdam hızla artacak ve yeni meslek grupları ortaya çıkaracak. Yazılım, internet, telekomünikasyon sektörleri yeni iş fırsatları sunacak, bulut bilişimle birlikte şirketlerde network uzmanları, uygulama geliştirme mühendisleri, sistem mühendisleri, ağ mimarları, veritabanı uzmanları, e-ticaret network uzmanlan gibi pozisyonlar önem kazanacak.

Microsoft ve International Data Corporati-on’ın (IDC) birlikte yaptığı araştırma, 2012 sonunda bulut bilişim sektörünün 6.7 milyon kişilik ek istihdam sağlayacağını, 2015 yılına gelindiğinde ise, 14 milyon kişiye daha istihdam yaratılmış olacağını ortaya koyuyor.

TV’LER DAHA DA AKILLANACAK

Bilgi teknolojilerinin hızla gelişmesi tüm elektronik aletleri de daha akıllı hale getirdi. Şüphesiz bu alanda öncülüğü TV üreticileri yapıyor. Panasonic Türkiye Genel Müdürü Ahmet Telatar’ın paylaştığı verilere göre Pa-nasonic’in internet özellikli ürünleri 2010’da tüm yelpazenin yüzde 50’sini oluşturuyordu. 2011’de bu oran yüzde 75’e, 2012’de ise yüzde 90’a çıktı.

Araştırma şirketlerinin elde ettiği verilere göre ize internet TV özelliğinin düz panelli televizyonlardaki talep payının, 2014 itibariyle yüzde 40’a ulaşması bekleniyor. Ahmet Telatar, önümüzdeki yıl TV’lerin daha da akıllanacağını vurguluyor ve “Yeni yeni görmeye başladığımız ses ve harekete duyarlı kumanda özelliklerinin, hızlı ve basit komutların ötesinde daha gelişmiş olarak karşımıza çıkmasını bekleyebiliriz” diyor.

E-TİCARET YERİNE M-TİCARET

2012    yılında alışveriş alışkanlıklarının da büyük bir hızla teknolojik gelişmelere ayak uydurduğuna şahit olduk. İnsanlar, özellikle masa başında çalışan kesim, alışveriş için mağazalara gitmek yerine sayıları günden güne artan e-ticaret sitelerini tercih etmeye başladı. BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) her yıl yaptığı Türkiye’deki kart kullanım alışkanlıklarını ortaya koyan Kart Monitör 2012 Araştırması’na ka-tılanların yüzde 33’ü internet üzerinden alışveriş yaptığını belirtiyor. Bu oran gelir arttıkça yüzde 42’ye kadar çıkıyor ve ortalama alışveriş sıklığının 2 haftada 1 olduğu göze çarpıyor.

Pozitron Kurucu CEO’su Fatih İşbe-cer, 2013’te mobil yani m-ticaretin, e-ticaretin içindeki payının artacağına inanıyor. Gerekçesini de şöyle açıklıyor: “Özellikle yazılım alanındaki gelişmelerin daha akıllı cihazlarla bir araya gelmesiyle mobil teknolojiler 2013 yılının gözdesi olacak. 2013’te alternatif ödemelerin daha yaygınlaşacağı, insanların cüzdanlarını cep telefonlarında taşıyacağı bir sürecin başlangıcına tanık olacağız. Bunun yanı sıra Online ticaretin yüzde 10’daıı fazlasının mobile kayacağını öngörüyoruz.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı makale içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s