Sanayinin çarklan hala yavaş dönüyor

Merkez Bankası’nın geçen hafta yayınladığı verilere göre, mart ayında imalat sanayi kapasite kullanım oranı yüzde 72.7 olarak gerçekleşti, imalat sanayi geçen yılın aynı ayında yüzde 73.1’lik kapasite kullanım oranıyla çalışmıştı. Bu yılki kapasite kullanım oranı geçen yılki düzeyinin 0.4 puan altında kalıyor.

Kapasite kullanım oranı geçen yılın şubat ayından bu yana sürekli olarak önceki yılki düzeyinin altında çıkıyor. Yıllık bazdaki bu düşüş geçen yılın son aylarında 2 puanın üzerine kadar çıkmıştı. Son iki ayda bu düşüş yavaşladı ama hala sürüp gidiyor. Bu da sanayide çarkların hala yavaş dönmeye devam ettiği anlamına geliyor.

İLK ÇEYREKTEKİ DURUM

Kapasite kullanım oranında mart ayı verilerinin belli olmasıyla, ilk çeyrekteki durum da ortaya çıkmış oldu. Üçer aylık dönemlerin verilerine baktığımızda da yukarıdaki gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. İlk çeyrekte imalat sanayiindeki ortalama kapasite kullanım oram yüzde 72.4 oldu. Bu oran geçen yılın aynı dönemindeki kapasite kullanım oranının 1.1 puan altında kalıyor. Bu düşüş geçen yılın üçüncü çeyreğindeki 1.5 puanlık ve son çeyreğindeki 2.3 puanlık düşüşten daha düşük. Ancak yine de yüksek bir seviyede bulunuyor.

İmalat sanayi kapasite kullanım oram sanayi üretiminin öncü göstergesi. Kapasite kullanım oranındaki düşüşün derinleştiği geçen yılın son iki çeyreğinde sanayi üretimindeki artış iyice yavaşlamıştı. 2012’nin ilk yarısında yüzde 3-5-4 arasında olan sanayi üretimindeki yıllık artış üçüncü çeyrekte yüzde 1.9’a ve son çeyrekte ise yüzde 0.9’a düşmüştü. Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin kapasite kullanım oranı, geçen yılın son çeyreğindekinden biraz daha iyi ama 2012’nin ilk yarısındaki düzeyini de bulmayan bir sanayi üretimi artışına işaret ediyor. Nitekim ocak ayındaki sanayi üretimi de buna uygun çıkmış ve geçen yıla göre yüzde 2.1 artış göstermişti.

BÜYÜME SİNYALLERİ

Kapasite kullanım oranının sanayi üretiminin öncü göstergesi olması gibi, sanayi üretimi de ekonominin genelindeki büyümenin öncü göstergesi konumunda bulunuyor. Buradan da ilk çeyrekte sanayi üretimi çok güçlü değilse ekonomideki büyümenin de yine düşük kaldığı sonucuna varıyoruz. Ekonominin genelindeki büyüme oranı geçen yılın ilk yarısında yüzde 3-3.5 arasındayken üçüncü çeyrekte yüzde 1.6’ya inmişti. 1 Nisan’da yayınlanacak olan 2012’nin dördüncü çeyrek dönemine ilişkin milli gelir verilerinde de muhtemelen buna yakın bir büyüme oranı göreceğiz. Bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme ise muhtemelen daha yüksek olacak ama geçen yılın ilk yarısında gördüğümüz düzeylere de ulaşamayacak.

Esasında geçen yılın sonlarında faizlerin iyice düşmesi ve de “baz etkisi”nin yardımı sayesinde ilk çeyrekte tüketim harcamalarında bir toparlanma olduğuna ilişkin sinyaller var. Mesela otomobil satışları ocak ve şubat aylarında geçen yıla göre yüzde 20’nin üzerinde artış gösterdi. Fakat yatırım eğiliminde bir toparlanma var gibi görünmüyor. Öte yandan altın hariç ihracattaki performans da hala düşük seyrediyor. Bu nedenle sanayici üretime hız vermek yerine elindeki stokları eritmeye öncelik veriyor gibi görünüyor.

Önümüzdeki aylarda “baz etkisi”nin daha yoğun olarak devreye girmesiyle ekonomideki toparlanma biraz daha belirgin hale gelebilir. Fakat gerçek bir toparlanma için yatırım eğiliminin ayağa kalkması şart. Bunun için ise ekonomik birimlerin geleceğe güveninin artması gerekiyor. Geçen hafta Güney Kıbrıs’ta yaşananlar, bir süredir gündemden düşmüş olan Avrupa’daki krizi yeniden hatırlattığı için bu açıdan hiç iyi olmadı. Yurtiçinde Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak yaşanan gelişmeler ise bu açıdan olumluydu.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s