BİST’te hedef uluslararası olmak

Türk sermaye piyasaları büyük bir değişim sürecinde. Bu süreçte hedeflerinin Borsa İstanbul’u, uluslararası finans merkezi yapmak olduğunu söyleyen Başkan İbrahim Turhan “Temmuz ayma kadar gelişimimiz için gerekli üç tip stratejik ortak almak istiyoruz” diyor. Turhan, 2015 sonunda Borsa İstanbul’u halka hazır hale getireceklerini anlatıyor.

Borsa İstanbul, sermaye piyasalarında yapılan yeni düzenlemelerle birlikte hızlı bir şekilde uluslararası finans merkezi olma yolunda ilerliyor. 2012 başında Hüseyin Erkan’ın yerine göreve atanan İbrahim Turhan yönetiminde hızlı bir değişim süreci yürüten borsa, nisan başı itibariyle İstanbul Altın Borsası (lAB), VOB ve İMKB’yi, Borsa İstanbul (BİST) çatısı altında birleştirdi.

Bu borsalann ve ilgili kuruluşların entegrasyonu tamamlandı. Bundan sonraki süreçte Borsa İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olması yönünde çalışmalar yapılıyor. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, “Frankfurt-Singapur arasında Bombay, Moskova, Dubai, Varşova gibi adaylar olmasına rağmen uluslararası finans merkezi yok. Borsa İstanbul’u bu alanda bölgesel güç haline getirip, global borsalarla entegre edeceğiz” diyor.

YÜZDE 25’İ ORTAĞA

Borsa İstanbul’un uluslararası finans merkezi olma yolunda ilerlemesi için stratejik ortaklara ihtiyaç olduğunu söyleyen İbrahim Turhan, Temmuz ayına kadar olumlu gelişmelerin olacağı mesajını veriyor. Borsa İstanbul’un yüzde 49 hissesi Hazine’nin elinde bulunuyor. Yüzde 8.5 hisse, VOB ortaklan, Aracı Kuruluşlar ve İstanbul Altın Borsası’nın kontrolünde. Geriye kalan yüzde 40.5 hisse ise Borsa İstanbul’un elinde.

İbrahim Turhan, kendi kontrollerindeki yüzde 40 hissenin yüzde 25’i kadar olan bölümünü kullanarak üç farklı stratejik ortaklık yapmak istediklerini anlatıyor. Ortaklık harici kullanılmayan kısmı ise Ha-zine’ye devredeceklerini söyleyen Turhan, “Hedefimiz, Borsa İstanbul’u uluslararası bir güç haline getirip, 2015 sonu itibariyle halka arz edilebilecek bir yapıya kavuşturmak” diyor.

YABANCI ŞİRKET

Teknik altyapısıyla, likiditesiyle, vergi ve sermaye piyasası kanunuyla yatırımcılar açısından Borsa İstanbul’u çekim merkezi yapmak istediklerini anlatan Başkan Turhan, bu strateji kapsamında Borsa İstanbul’da yabancı sermayeli şirketlerin de işlem görmesini istediklerini anlatıyor. Bu kapsamda geçen hafta içinde Listingls-tanbul Projesi devreye alındı. Şu aşamada 45 ülke ile teması olan sekiz proje ortağı aracı kurumla anlaşma imzalandı. Hedef, ülke sayısını 60’a çıkarmak.

“ÜÇ TİP STRATEJİK ORTAK ARIYORUZ”

İbrahim Turhan yapacakları stratejik ortaklıkla ilgili bilgi verirken, üç farklı özellikte ortak aradıklarını söylüyor:

Dünyanın önde gelen teknoloji üreten borsalarıyla hisse karşılığı stratejik Xortaklık görüşmesi yapıyoruz. Teknolojiyi alacağız ama yazılımları da istiyoruz. Çünkü bu sistemleri, bölge ülkelere pazarlama hakkını da elde etme niyetimiz var. Böylece global borsaların hızını yakalayacağız.

Likidite sağlayıcı, piyasa yapıcı konumda olan uluslar arası fonlar, «yatırım bankaları ile temas halindeyiz. Bu ortaklıktan beklentimiz, borsanın likiditesinin artırılması.

Uluslararası piyasaların akil insanları denilebilecek, kanaat önderleri, fon Oyöneticileri var. Bu akil insanları BİSTe ortak etmek istiyoruz.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s