İş dünyasından 8 Akil İnsan çıktı!

İş dünyasından 8 Akil İnsan çıktı!

Akü insanlar yola Malatya’dan çıktı. Yedi bölgeye ayrılan akil insanlar, bu hafta ise Van, Hakkari, Bolu, Düzce gibi illerde olacaklar. 63 isimin yer aldığı akil insanlar listesinde sanatçılar, akademisyenler ve yazarların yanı sıra ekonomi ve iş dünyasının yalandan tanıdığı isimler de yer aldı. Listede yer alan sekiz isim, talimatla değil bu sürece inandıkları için orada olduklarım söylüyor.

Kürt sorunu üzerine pek çoğu siyasi paıti ve sivil toplum örgütleri tarafından kaleme alınmış tozlu raflardaki raporlan bir kenara bırakırsak, gözler sorunun çözümü için bugüne kadar başlatılan en önemli sürece, “Banş Sü-reci”ne çevrilmiş durumda. Tünelin ucunda beliren ışığa doğru kol kola yürünürken tökezlememek ise en büyük temennilerden biri.

İmralı ile yapılan görüşmelerin ardından Hükümet kanadı barış süreciyle ilgili çok net tariflerde bulunmazken, muhalefet sürece karşı meydanlara indi. Siyasi cephede yaşananlara karşılık, halkın nabzını ölçmek ise akil insanlara bırakıldı.

Halkın nabzını tutup, endişe ve önerilerini Başbakan’a bir rapor olarak sunmak üzere belirlenen ‘akil insanlar’ bu yönde ilk adımı attı bile.

Turlara Malatya’dan başlayan akil insanların ziyaret trafiği oldukça yoğun. Doğu Anadolu bölgesinin akilleri için Malatya ve Elazığ’ın ardından ikinci aırun adresi ise Van ve Hakkari olacak. Karadeniz’de ise ilk durak Bolu -Düzce.

8 ‘AKİL’ İSİM LİSTEDE

İki ay sürecek ziyaretler için yedi bölgeye aynlan 63 akil insan heyetinde akademisyen ve sanatçılar bir yana iş dünyasının önemli isimleri de yer alıyor. 63 kişilik listede ekonomi alanındaki üst örgütler ve iş dünyasından 8 isim yer alıyor. Bu isimlerden iş dünyasının önde gelen kurumlarından ve şu ara seçim süreci nedeniyle gündemde sıkça yer alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Akdeniz bölgesinin başkanı olarak görev alıyor.

Akil insanlar listesinde yer alan ve iş dünyasının yakından tanıdığı isimlerden biri de Can Paker. TÜSİAD, TESEV gibi kuruluşlarda görev yapmış Can Paker, Doğu Anadolu bölgesinin başkanı olarak görev yapıyor. TÜSİAD eski Başkanı ve Doğan TV Yönetim Kuaılu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise sorunu Ege Böl-gesi’nde anlatacak.

Bunun yanı sıra Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar ise Karadeniz bölgesinde çalışacak.

Bir de sendikalar ayağı var. TÜRK-ÎŞ Başkanı Mustafa Kumlu, İç Anadolu, HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan Doğu Anadolu, KESK Başkanı Lami Özgen ise Güneydoğu Anadolu Böl-gesi’nde görevli.

PAKER: “DESTEK BÜYÜK”

Ekonomi ve iş dünyasının yakından tanıdığı bu isimlere, içinde yer aldıkları bölgelere yapacaklan ziyaretlerde nasıl mesajlar vereceklerini ve bundan sonraki yol haritalarını sorduk. Akil insanlar heyeti olarak geçen hafta Malatya’dan turlara başlayan Doğu Anadolu Bölge Başkanı Can Paker ilk izlenimlerini anlattı. Sürece ciddi bir destek olduğunu kaydeden Can Paker, toplumda barış talebi olduğunu ve artık bu savaşı istemediğini gözlenmediklerini söylüyor.

12 bin dolar kişi başına milli geliri olan bir toplumun daha yüksek seviyelerin hayaliyle yaşadığını belirten Can Paker, şunları söylüyor:

“AKP neden 2002’de değil de bugün bunu yapıyor diyenler var. Toplumdaki istek bugün bu, bir de sivil bürokrasinin vesayet süreci bitti. Siyasette doğal olarak toplum talebine göre davranıp seçimden önce bu işi çözmek istedi. Kuşkular var ama insanlar artık çocuğunu yurt dışında okuturken burada PKK ile uğraşmak istemiyor.”

İKİNCİ TUR VAN VE HAKKARİ’YE

Akil insanlar heyetinin en hızlı grubu olan Doğu Anadolu Bölge ekibi, 14 ili ziyaret edecek. Bunun için ilk Malatya’dan yola çıkan ekip, iki gün burada kaldıktan sonra programına Elazığ’ı aldı. Haftanın dört gününü bölge illerinde geçirecek olan akil insanlar, her bir haftada iki il ziyaret edecek.

Doğu Anadolu Bölge Başkanı Can Paker, altı haftalık bir tur programı belirlediklerini söylüyor. Gruptaki üyelerin tura Malatya’dan başlamak istediklerini dile getiren Paker, bunun ardından Van ve Hakkari’ye gideceklerini belirtiyor. Neden bu bölgeye başkan seçildiği konusunda ise Paker, “Özel bir nedeni yok, zaten ben Doğuyu hiç bilmem. Ama gaıbumda olan üyeler çok iyi biliyorlar. Yani en cahili benim. Akil adamlar başarılı olur mu olmaz mı bilmiyorum ama bu iş er ya da geç bitecek” diye konuşuyor.

KARADENİZ BOLU’DAN BAŞLIYOR

Barış sürecini anlatmak ve dinlemek üzere yola çıkan akil insanlar heyeti içinde işi en zor olan bölgelerden biri Karadeniz. Bölge halkıyla ilk buluşmayı bu hafta başlatacak olan heyetin ilk durağı ise Düzce ve Bolu. Heyette iş dünyasından iki isim yer alıyor. Bunlardan biri olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, bu hafta sahaya ineceklerini söylüyor.

İlk ziyaretin Bolu ve Düzce’ye olacağını sonraki süreçte ise sırasıyla Batı, Orta ve Doğu Karadeniz olarak ayırdıkları bölge illerine gideceklerini belirten Palandöken, ticarette kâr ve zararın çok önemli olduğunu, bu işte de barışla ülkenin kârlı çıkacağını belirtiyor. Palandöken şöyle diyor:

“Bu sorunla birlikte dükkanı kapatılan, yıkılan, yakılan adam benim. O nedenle ‘ben buna katılmam’ diyemezdim. Örgütü aklama üzerine bir girişim yok neticede. Vatandaşın bu süreçle ilgili düşüncelerini, endişelerini anlamak üzere bir çalışma yapacağız.”

İNANDIĞIM İÇİN BURADAYIM

Heyette yer aldıktan sonra kendisine “Bu sürece inanıyor musunuz ki çözüme kavuşsun?” soruları geldiğini anlatan Palandöken, inandığı için bu heyette yer aldığını belirterek şunları söylüyor: “Bu işte emir demiri keser, Başbakan rica etti de geldik diye bir şey yok. Gönüllük esası var. Benim hiçbir siyasi partiyle ilgim yok fakat bu siyasi partiler üstü bir durum. Beşir Atalay bu sürece katkı için sizi de düşünüyoruz dediler. Ben de memnuniyetle kabul ettim.”

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise birliğinin 5,5 milyon üyesi ve 750 ziraat odasıyla Türkiye’nin her tarafında teşkilatını tamamlamış, Türkiye’nin en büyük meslek kuruluşlarından biri olduğunu söylüyor. Bayraktar, bu süreçte teşkilatıyla birlikte önemli bir rol oynayacaklarını kaydediyor.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s