60 yıllık mimarlık birikimini bir kitapta toplayacak

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi (2006 ULI mükemmellik Ödülü), AEgean Hills projesi (2007 CNBC Uluslararası Gayrimenkul ödülü) gibi birçok projesi ile dünya çapında ödüller alan ve dünyaca ünlenen Dr. Yüksek Mühendis, Mimar Doğan Hasoğlu, yarım asırlık bir mimar. Türkiye’de ‘kentsel tasarım’ın hep gözardı edildiğinden şikayet eden Hasol, 60 yıllık mimarlık birikimini bir kitapta toplama çalışmaları yapıyor. İstanbul üzerine bir kitap hazırladığına işaret eden Hasol, kitabın daha çok planlama ve mimarlık konusunda önerileri içeren bir kitap olacağını ve Eylül ayı gibi piyasaya çıkmasının planlandığını söylüyor.

Mimarlığın insanlar için mekan yaratma sanatı olduğunu belirten Hasol şöyle devam ediyor: “İşlevselliği, görsel algılanması bakımından binalar insana ve insanı mutlu etmeye yönelik tasarlanmalı. Dolayısıyla aslında kullanıcısıyla bütünleşmeyen binalar eninde sonunda atıl kalacak, yıkılmaya mahkum binalardır. Biz de bu nedenle tüm projelerimizde insan teması ile yola çıkıyoruz.”

Hasol’un sahibi olduğu Has Mimarlık, aralarında Anadolu Sağlık Merkezi ile Swissotel Grand Efes projelerinin de yer aldığı küresel uzmanlıklar içeren çeşitli konut, ofis, otel ve sağlık projelerinin mimarlığını gerçekleştiren,

Türkiye’nin önde gelen mimarlık şirketlerinden biri. Mimar Hazuran ve Doğan Hasol çifti uzun yıllar kendi isimlerinin markası altında mimarlık yaptıktan sonra kızları Ayşe’nin de mimarlık mesleğini seçmesiyle birlikte 1985 yılında Has Mimarlık’ı kurdular.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı makale içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s