Migros’ta ibre Tesco’ya dönüyor

Türkiye perakende gıda sektörünün en güçlü oyuncularından biri olan Migros’ta yabancı ortak BC Partners’in satış konusunda sona yaklaştığı bildiriliyor. Aldığımız bilgilere göre satın almaya en yakın şirketinde Tesco olduğu ileri sürülüyor.

Ekonomist’in dikkatli okuyucuları, Migros’un bu yıl kesin olarak el değiştireceği haberimizi hatırlayacaktır. Bu sadece istihbarat kaynaklarımızdan aldığımız güçlü beklentilere dayanmıyordu. Ekonomik gerçekler de bunu, BC Partners’a dayatıyordu. Çünkü 2008’de Migros’un yüzde 97.92 hissesini 3 milyar 715 milyon TL’ye satın alan BC Partnere, bugüne kadar Mig-ros’tan temettü (2.2 milyar TL), Şok marketleri satışı (600 milyon TL) ve yabancı fona hisse satışı (775 milyon TL) derken hemen hemen verdiği paranın tümünü geri almıştı. Sıra son ve büyük operasyona gelmişti ve o operasyon için de en uygun dönem bu dönemdi.

Beklenen açıklama geçen hafta geldi ve Migros’ta ana ortak BC Partnere satış için JP Morgan ve Bank of America’ya yetki verdi.

GÜÇLÜ ADAYLAR

Asıl merak bundan sonrası için. Yani Türkiye’nin bu perakende devini kim alacak? Şok gibi bir yükten de kur-tulmuş olan Migros için alıcı çok. Fakat en yakın kim? Örneğin Carrefoursa’da yönetimi eline alan ve yıllardır büyüme konusunda hep Fransızlan suçlayan Sabancı Grubu böyle bir hamleyi yapabilir mi? İlk gelen bilgiler negatif gibi görünüyor. Fakat bu alanda büyüme isteği bilinen Sabancı Grubu’nda, Perakende Grup Başkanı Haluk Din-çer’in Migros ile ilgilenebilecekleri açıklamasını hatırlatıp, grubun bir sürpriz de yapabileceğini belirtelim.

Bu satış açıklamasının ardından perakende piyasalarında yaptığımız araştırmadan ilginç sonuçlar ve beklentiler çıktı. Hemen söyleyelim. Perakendenin önde gelen isimlerine göre Migros’u almaya en yakın aday Tesco.

UYUM GİBİ OLMAZ

Perakende uzmanları, “Bu süreçte yine bir Wall Mart efsanesi geri dönebilir”, diyor ama bunu pek kimse realize olabilir olarak değerlendinni-yor.

Ingilizlerin ise Türkiye’deki büyüme isteği biraz tıkanmış görünüyor. Kârlılıklarında da sorun yaşanıyor. Bu nedenle Migros gibi dev bir organizasyonu bünyelerine katarak hem büyüme hem de kârlılıkta yaşadıkları açmazı aşabilirler.

Hatırlatmak gerekirse Tesco Kipa, geçen yıl Uyum’la uzun süren pazarlık görüşmeleri yapmış, ancak bu işlemlerin uzaması sonrasında Uyum’u Marko Marketler’e kaptırmıştı. Şimdi, Tesco Kipa’nın açılım için Migros’ta daha agresif olabileceği ifade ediliyor. Daha önce de Migros’un bünyesindeki Tansaş’ı satabileceği yönündeki söylentiler, akla ilk olarak Tesco Kipa’yı getimıişti.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s