Yatırımcı Türkler 7 basamak zıplattı

YABANCI sermaye yatırımları konusunda 2012 yılı bir önceki yıla nazaran pek iyi geçmedi. Küresel doğrudan yatırım miktarında hatırı sayılır bir düşüş yaşandı. Bu düşüşün en önemli nedeni dünya genelinde şirket birleşme ve satın almalarının ciddi şekilde yavaşlaması idi. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan ve tüm dünyada eşzamanlı olarak duyurulan “2013 Dünya Yatırım Raporu” bu alanda hazırlanan en kapsamlı araştırma niteliğinde. UNCTAD araştırmasına göre, 2011’e göre yüzde 18 gerileyerek 2012’de 1 trilyon 350 dolar (2011’de 1.45 trilyon dolar idi) olan uluslararası doğrudan yatırımların 2013 yılında tekrar yükselişe geçerek kriz öncesi ortalamayı yakalaması ve 1 trilyon 450 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye’ye gelince, dünyanın en çok sermaye çeken ülkeleri sıralamasında iki basamak yükselerek 24’üncülüğe çıktı. Bu yükselişi geçen yılın tamamında çektiği 12.4 milyar dolarlık yatırımla sağladı. Ancak 2011’de 26’ncı sırada iken çektiği sermayenin 16 milyar dolar olduğunu hatırlatalım.

7 BASAMAK YÜKSELDİK

Gelecek konusundaki UNC-TAD’ın beklentileri en azından Türkiye açısından olumlu. UNCTAD gelecek iki yıl içinde kademeli olarak yükselerek 2015’te 1.8 trilyon dolara çıkması beklenen yabancı sermaye hareketlerinden Türkiye’nin olumlu etkileneceğini düşünüyor. Son bir bilgi… Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde hep ne kadar yatırım çektik diye bakıyoruz. Oysa Türkiye artık yatırımcı ülke olarak da hızla yükseliyor. UNCTAD verilerine göre, Türk şirketleri 2011 yılında 2,5 milyar dolarlık dış yatırım rakamı ile 43’üncü sıradaydı. 2012’de bu rakam 4.1 milyar dolara çıktı ve bu da Türkiye’yi yedi basamak birden yükselterek 36’ncı sıraya taşıdı.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s