Bankalara 2009 uyarısı!

Para piyasalarındaki hareketliliği bahane eden bankalar kredi konusunda tutucu davranıyor. İş dünyası, bankacıları kredi geri çağırma gibi 2009’da yapılan hataları tekrarlamamaları konusunda uyarıyor…

YAZ aylarının son günlerinde piyasaları tam anlamıyla ateş bastı. Dolar kuru 2 TL’yi aştı, gösterge faizleri çift haneli rakamlara ulaştı, altın tekrar yükselişe geçti. Borsa İstanbul değer kaybediyor. Merkez Bankası piyasaların ateşim düşürebilmek için iddialı açıklamalar yapsa da tabloda pek değişen bir durum yok. Piyasalarla ilgili detaylı haber ve yorumları diğer sayfalarımızda bulabilirsiniz. Biz piyasalardaki hareketliliğin reel sektöre, sanayiciye ve tüccara nasıl yansıdığını araştırdık. Bize gelen bilgilere göre piyasa şartlarının değişmesini bahane eden bankacılık sektörü kredi konusunda daha tutucu olmaya başlamış. Dört beş ay önce kapı kapı dolaşıp kredi pazarlamaya çalışan bankalar şu sıralar kredi verirken adeta kılı kırk yarıyormuş. Vakitlerinin büyük kısmım sahada müşteri ziyaretlerinde ve kredi pazarlamada geçiren bankaların pazarlama elemanları şu sıralar ofisten dışarı çıkmıyormuş.

Ankara, İzmir, Kocaeli, Denizli, Gaziantep Sanayi ve Ticaret Odası başkanları ile yaptığımız görüşmelerde piyasalardaki hareketliliğin iş dünyasını tedirgin ettiğini gördük. Iş dünyası, bankacılık sektörünü 2008-2009 yıllarında hissedilen global krizdekine benzer bir davranış içine girmemeleri konusunda uyarıyor.

“PANİĞE GEREK YOK”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, piyasalardaki durumu yakından takip ettiklerini belirterek, bankacılık sektörünün davranışları hakkında üyelerinden şimdilik bir şikayet gelmediğini söylüyor. Özdebir, “Ancak dünya konjonktüründeki duruma göre bankaların sanayiciye davranışlarında değişiklikler olabilir. 2008 ve 2009’da bunu yaşadık” diyor. 2009 yılında bankaların panik havasıyla hareket ettiğini ve birçok şirketi zor durumda bıraktığını söyleyen Özdebir şu değerlendirmeyi yapıyor:

“2009 yılında kredileri geri çağırdılar. Piyasalar daraldı. Bundan herkes zararlı çıktı. Reel sektör zarar görürse bankacılık sektörü de bu zarardan pay alır. Kredi geri çağırmalarının çare olmadığını gördük. Bankaların durumu bugün geçmişten daha iyi. Parasal daralmanın olacağı çok önceden belliydi. 2010, 20011 ve 2012’de bankalar iyi kar yaptı.

Para politikaları, Merkez Bankası ve BDDK tedbirleriyle sermayeler güçlendirildi. Zor günler için ihtiyat akçeleri biriktirdiler. Bugün bankaların farklı bir tutum içine girmeleri için sebep yok. Bankalar reel sektörle kol kola girmeli. Kendi ayağımıza kurşun sıkmanın anlamı yok. Bankacılık sektörü yağmurlu havada şemsiye açmaz diye bir algı var. Bu algıyı kırmaları lazım. Bugünkü tabloda ise panik yapacak bir durum yok. İşletmeleri zora sokmadan, üretim süreçlerine zarar vermeden hareket edilmeli. Yatırımlar konusuna gelince, kurların, faizlerin yükseldiği bir ortamda yatırımcı ister istemez bekliyor. Suriye’ye bir müdahale olur mu diye bekleyenler var. Haliyle yatırımcı önünü görmek istiyor. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim. Türkiye’nin potansiyeli yüksek. Ciddi bir sıkıntı yaşanmadan bu dönem de atlatılır.”

“HERKES DİKKATLİ OLMALI”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu bankaların böyle bir ortamda kredilerde bekleme dönemlerine girmelerini sürpriz olarak görmüyor. Zeytinoğlu, “Bankaların piyasaların hareketli olduğu dönemlerde pozisyon değiştirmeleri yeni bir şey değil. Faizler düşerken de yükselirken de ceza kesiyorlar. Faizler düştüğünde birçok işletme kredi kapatmak istediğinde komisyon alarak cezalandırdılar” diyor. Yüksek faizin yatırım için engel olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, “Biz faizden ve yüksek kurdan para kazanmak istemiyoruz. Döviz enflasyon kadar yükselmeli. Hızlı yükseliş ve düşüş bizi rahatsız eder. Bizim için istikrarlı kur önemli” diyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’mn kurlarla ilgili söylemini iddialı bulan Zeytinoğlu, şunları söylüyor:

“2 TL’yi aşan dolar kurunun 1.92’lere gelmesi de sanayici ihracatçı için riskli. Sanayici için en tehlikeli durum ise faizler. Yüksek faiz ortamında yatırım olmaz. 2023 hedeflerine yüksek faiz oranlarıyla ulaşanlayız. Türkiye’ye son dönemlerde de gelen yatırımlar ağırlıklı olarak iç piyasaya dönük. Halbuki Türkiye üretim üssü olmalı ve ihçata dönük yatırımları çekmeli. Piyasanın bu şekilde hareketlenmesi nedeniyle yatırımcılar da firene basabilir. Bütün tarafların dikkatli olması lazım.”

“YERLİNİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI”

572 firmanın faaliyet gösterdiği ve 35 bin kişinin istihdam edildiği İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hilmi Uğur-taş ise, yabancı sermayeli bankaların öncelikle kar ve çıkarlarını düşündüğünü vurguluyor. Uğurtaş, “Devlet bankaları da elden çıkmış olsaydı daha zor günler yaşardık” diyor. Faizlerdeki yükselişin kredi taleplerini etkilediğini söyleyen Uğurtaş, “OSB için bir banka ile kredi görüşmesi yaptık. Oranlar yüksek olduğu için vazgeçtik. OSB’de yapacağımız altyapı yatırımını erteledik. Bizim gibi sanayici de yatırımlarında beklemeye geçer. Yüksek faiz ortamında yatırım zor” diyor. Döviz kurları ile ilgili de değerlendirme yapan Uğurtaş, Türkiye’nin sıcak paraya ihtiyacı olduğunu söylüyor. Uğurtaş, “Doların güçlenmesi Türkiye’yi sıkıştırıyor. Cari açık sıcak para ile dengeleniyor. Sıcak paraya ihtiyaç var. Merkez Bankası’mn açıklamaları piyasayı yumuşatmaya dönük. Ama gerçekler öyle değil. Faizlerin yükselmesi yatırım hevesini kırıyor” diyor.

GAZİANTEP’İN KULAĞI SURİYE’DE

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık da bankaların bu ortamda kendi pozisyonlarını aldıklarını söylüyor. Bartık, “Gaziantep’teki işletmelerin sermayesi güçlü, altyapısı sağlam. Pazar çeşitliliği var. Bankaların pozisyon değiştirmesi onları çok etkilemez. Henüz kredi geri çağırma gibi bir vaka duymadık. Ancak bizim için en önemli konulardan biri Suriye’ye müdahale ihtimalinde” diyor.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s