Piri Reis haritası mücevher kalemlere dönüştü

UNESCO tarafından dünyanın en değerli kültür hâzinelerinin arasına alınan Piri Reis haritası, OMAS ve Arte Gioia işbirliği ile mücevher kalemlere dönüştü. Koleksiyon değeri taşıyan ve el işçiliğiyle limitli sayıda üretilen eşsiz kalemler Türkiye’yle birlikte dünyada da meraklılarına sunulacak. “Piri Reis, Limited Edition” kalem serisi Çırağan Sarayı’nda düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Dünyaca ünlü OMAS kalemlerinin İÜ “Çağlar Boyunca Başyapıtlar” serisinin en yeni modeli olan “Piri Reis” koleksiyonunun el f jff yapımı kalemleri, İtalya’daki OMAS atölyelerinde tasarlandı. Koleksiyon ilhamını, ünlü gezgin ve Osmanlı Devleti’nin amirallerinden Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği ve bugün dünya tarihini yeniden şekillendiren kaynaklar arasında sayılan ilk dünya haritasından aldı.

500’üncü yaşında UNESCO tarafından dünyanın en önemli kültür miraslarından biri olarak kabul edilerek 2013 yılı kutlama ve anma programlarına dahil edilen Piri Reis haritasının verdiği ilham, OMAS sanatkarlarının usta ellerinde mücevher kalemlere dönüştü. Arte Gioia Genel Müdürü Murat Ünal, Piri Reis serisinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “İki yıl önce, kaliteli el işçiliğiyle dünyanın bir numarası olan İtalyan OMAS firmasıyla yaptığımız işbirliğinin ilk ürünü olan ‘1453 İstanbul’un Fethi’ kalemlerimizi dünyaya armağan etmiştik. Bu gurur verici durumun bize verdiği motivasyonla, yine OMAS sanatkarlarının usta ellerinde hayat bulan ikinci koleksiyonumuzu hazırladık. Piri Reis serimizin de kısa sürede dünya koleksiyoncularının yeni gözdesi haline geleceğini umuyoruz.”

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı makale içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s