Alman Anuga’yı getirme protokolü iptal oldu

Geçen yıl ihracattaki kan kaybma rağmen yüzde 16 büyümeyi başaran çikolata ve şekercilik sektörü, 2023’teki 13,7 milyar dolar ihracat hedefine erkenden ulaşmak için kollan sıvadı.

zekeriya meteŞekerciler, ihracat yaptıkları 213 ülkenin en büyük alıcılarını İstanbul’da ağırlayacak ve Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilecek ikili görüşmelerde milyar dolarlık yeni anlaşmalara imza atacak. Çikolata ve şekercilik sektörünün ihracatta son beş yılda yüzde 80 büyüme kaydettiğini ve 2013 yılı itibariyle 2,5 milyar dolarlık ihracata ulaştığım dile getiren Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçılar Birliği Başkam Zekeriya Mete, “Ne yazık ki Türkiye’de bürokratlar ihracatçı için değil, ihracatçı bürokratlar için çalışıyor. Bu yüzden kendi çabalarımızla ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz” diyor.

Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Almanya’daki Anuga Fuarı’m Türkiye’de de yapmak için bütün Alman bürokrasisini ikna ettiklerini ve iyi niyet anlaşması imzaladıklarını söyleyen Mete, şunları ekliyor: “Fakat Ankara’daki bürokrasi yüzünden 2013 yılında yapmayı planladığımız ve dünyanın Türkiye’ye akın etmesini sağlayacak Anuga protokolü iptal oldu. Çünkü karşımıza itfaiyeden belge almaya kadar varan prosedürler çıkardılar. İki defa yazıştık bu konuda ama aşamadık. Nihayetinde böyle büyük bir fırsatı elimizden kaçırdık. Şimdi Eylül 20l4’te kendi kaynaklarımız ve imkanlarımızla 213 ülkenin alıcılarını İstanbul’da ağırlayacağız ve yeni iş anlaşmalarına imza atacağız.”

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s