Finansal Kurumlar Birliği hedeflerini açıkladı

osman zekiLeasing, faktoring ve finansman şirketlerinin çatı kuruluşu Finansal Kurumlar Birliği, 33 finansal kiralama, 76 faktoring ve 13 finansman şirketi olmak üzere toplam 122 finansal kurumdan oluşuyor. Birliğin temsil ettiği sektörlerin Türk finans sektörü içindeki payı aktif bazında bakıldığında yüzde 3,7 olarak ortaya çıkıyor.

Finansal Kurumlar Birliği Başkam Osman Zeki Özger, geçen hafta basın mensuplarının karşısına çıktı ve kuruluşun yaklaşımını anlattı. Birlik olarak Türkiye’de banka dışı finansal sektörün toplam ekonomideki payının artırılması için çalışacaklarım söyledi. Özger, “Birliğimiz, üyelerimizin toplamda 119 milyar TL’nin üstünde gerçekleştirdiği finansal işlem hacmini temsil ediyor. Üç sektör reel sektöre toplamda yaklaşık 60 milyar TL’lik kısa ve orta vadeli ticari ve tüketici finansmanı ile uzun vadeli yatırım finansmanı sağlıyor” diyor.

Türkiye finans sistemindeki aktif paylarını yüzde 25 artıracaklarına vurgu yapan Özger, 2014 yılında finansal kiralama, faktoring ve finansman aktif toplamının 81 milyar TL, toplam işlem hacminin ise 143 milyar TL’ye çıkacağını söylüyor. Özger, şöyle konuşuyor: “Sektörler arası işbirliğini geliştirerek uygulamada birliği sağlayacağız. Sektörlerin gelişimini ve kurumsallaşmasını sağlayarak yabancı yatırımcı ilgisini artıracağız. Tüm paydaşlarımızı kapsayan bir paydaşlık yaklaşımı sergileyip sektörlerimizin gelişimini destekleyerek ortak projeler gerçekleştireceğiz.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s