Servet Taze, ilk mesajını Anadolu’dan verdi

Bu yıl şubat ayında Şekerbank’ta bayrak değişimi oldu. 2014 yılından bu yana bankanın genel müdürlük görevini yürüten Halit Yıldız’ın yerine Turkishbank’ın genel müdürü Servet Taze transfer edildi. Taze, üç aylık bir görev süresinin ardından ilk mesajlannı Anadolu’dan verdi. Genel Müdür Yardımcısı Aybala Şimşek’in de katıldığı basın buluşması, Kapadokya’da gerçekleşti. Toplantıyı Borsa & Finans Editörümüz Talip Yılmaz takip etti.

Üç aylık süreç içinde Şekerbank’ın kurumsal kimliği, genel müdürlük, bölge müdürlükleri ve şubelerle yoğun bir toplantı trafiğinin olduğunu aktaran Servet Taze, “Şekerbank’ı tanıma ve stratejileri belirleme anlamında yoğun bir süreç yaşadık” diyor. Taze, sonrasında başlıklar halinde şu mesajlan veriyor:

• Göreve gelmemin ardından Şekerbank’ı tanıma sürecini geçirdim.

Güçlü yanlannı, geliştirilmesi gereken yanlan gördük, stratejimizi belirledik. Üç ay tam bir gözlem süreci oldu. Tüm iş birimlerimizle görüştük. Fotoğrafı büyük oranda gördüm. Şekerbank’ın renginin şeker pancan yaprağından geldiğini, logosunun Ş harfinden esinlenmesinin yanında geçmişi ve geleceği simgelediğini öğrendim.

• Şekerbank, Anadolu bankacılığını misyon edinmiş bir banka. Bu misyonumuzla bağdaşır şekilde, basınla ilk buluşmamızı Anadolu’nun ortasında Kapadokya’da yapmak istedik. Yine Şekerbank’ın bundan sonraki stratejisinde Anadolu’nun, KOBİ bankacılığının, tarımın önemli bir yer alacağını vurgulamak istedik. Toplam kredi portföyünün yüzde 88’ini ticari kredilere ayıran bankamız, yine stratejisinin odağına üretimi, KOBİ’leri, ihracatın finansmanını alacak. 800 bin KOBİ ve çiftçi müşterimiz var. Üç yılda ilave 650 bin yeni KOBİ ve çiftçiye ulaşmayı istiyoruz.

• Toplam kredilerde, sektör ortalamasına göre takipteki alacaklarda bir miktar daha yükseğiz. Ancak odağımız olan tarım kredilerinde bu oran sektör ortalamalanna göre daha iyi. Bu, NPL içindeki teminat unsurunun ne olduğu ve bankaların ihtiyari yaklaşımıyla da ilgili bir konu diye düşünüyoruz. Birtakım kredilerde ihtiyari olarak ayırdığımız ekstra karşılıklar da var. Biz daha yüksek karşılık ayırmayı tercih eden gruplardanız. Her halükarda bu seviyeler bizim için de sektör için de yönetilebilir seviyelerdir.

• Şekerbank olarak, icra yoluyla satışa çıkarılan yüzde 9,43’lük hisseleri 175 milyon lira bedelle satın aldık. Hisseler bankamızın portföyüne dahil oldu. Böylece Şekerbank Munzam Sandığı ve Kazak ortaklanmızın yanında banka olarak biz de kendi hisselerimize sahip olduk. Yüzde 34 hissemiz de halka açık. Bu satın alma ile personelimize, iş ortaklarımıza ve piyasaya, ‘bankamıza güveniyoruz, inanıyoruz’ mesajinı vermek istedik.

• Kazak ortaklarımız, ellerindeki hisseleri satma yönünde yetkilendirme yaptı. Eğer satmak isterse, belirlenen fiyatı ön alım hakkı çerçevesinde, diğer büyük ortak Şekerbank Munzam Sandığı’na teklif etmek zorunda. Sandık da satmak isterse önce Kazak ortaklarımıza teklif etmek zorunda. Ancak burada henüz somut bir gelişme yok.

Genel müdürlük görevine geldikten sonra Kazakistan ziyaretinde de bulundum. Bu ziyaretimiz hem ana ortağımıza nezaket ziyaretiydi hem de Kazakistan’da yaptığımız işleri, müşterileri ziyaret ettik.

• Merkez Bankası’nın yeni yönetiminin yaptığı iki toplantıda faiz üst bandını düşürdüğünü gördük. Merkez, piyasa dinamiklerini de gözeterek politika belirliyor. Bu durum da piyasalan rahatsız etmiyor. Merkez’in politika faizinde yaptığı indirimlerin ticari kredilere daha hızlı yansıyabileceğini düşünüyorum. Ancak bireysel tarafta yansıması daha yavaş olur.

• Enerji verimliliği yatırımlannın finansmanında bir ilk olan EKO kredi ile bugüne kadar 80 bini aşkın kişiye 682 milyon TL’nin üzerinde kaynak sağladık. 2018 sonuna kadar 45 bin kişiyi daha enerji tasarrufu ile tanıştırmak istiyoruz. Türkiye’nin ilk mikro finansman kredilendirme modeli ile üç yılda bin 500 esnaf ve çiftçiyi ilk kez bankacılıkla tanıştırmayı öngörüyoruz. Özellikle kırsal bölgelerde olmak üzere 28 bin kadın girişimciyi de desteklemeyi hedefliyoruz.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı makale içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s