FED’den bu ay faiz artırımı beklenmemeli

FED’in haziran ayında faiz artırmasını unutmak lazım. Ancak bu durum bizim piyasalarımıza ek bir momentum sağlamaz. BIST’de risk azaltmak doğru olur…

FED’den bu ay faiz artırımı beklenmemeli

AMERİKAN Merkez Bankası (FED) ne yapacak?

Haziran ayı toplantısında FED’den faiz artırımı beklenmemesi gerektiğini haftalardır bu köşeden işledim. Geçen hafta açıklanan verilerden sonra piyasa profesyonelleri de haziranı unutmak zorunda kalacak.

ABD’de nisan ayında 170 bin civarında istihdam artışı bekleniyordu. Ancak artış 30 bin civarında kaldı. Son beş buçuk yılın en düşük istihdam artışı olarak kayda geçti. ABD ekonomisinin yüzde 80’ini oluşturan hizmetler ve sektörüne yönelik hazırlanan ISM hizmetler endeksinin 56’ya yakın gelmesi bekleniyordu. Bu endeks 53’in bile altında kaldı. Çok ciddi bir bozulma var. FED’in bırakın haziranı yılın sonuna kadar faiz artırması imkansız hale gelebilir. Bir iki veri daha böyle gelirse “resesyon mu” geliyor kaygıları yeniden hortlar. FED’in faiz artıramayacak olmasının bize ek bir momentum sağlaması da beklenmemeli.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz indirimine devam edebilir mi?

Enflasyondaki gerileme mayısta da devam etti. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 7’nin de altına geriledi. FED’in en az iki toplantı faiz artırımı yapma ihtimali ortadan kalktı. TCMB tavan faiz indirimlerine devam edebilir. Ancak tavandan yapılan indirimlerin iş dünyası ve vatandaşa yansıması son derece sınırlı kalıyor. MB tavan faizi son üç toplantıda 1.25 puan indirdi.

Bunun en önemli nedeni grafikte görülüyor. Bankalar mevduatı kredileştirmede sınırlara dayandı. Kaynaklar ekonomik aktiviteyi krediler üzerinden desteklemekte yetersiz kalacaktır. TCMB’nin zorunlu karşılık oranlarını düşürmesi lazım. Bankalar topladıkları her 100 TL mevduatın 11.5 TL’sini TCMB’ye park etmek zorunda kalıyorlar.

Bu oranı kademeli bir şekilde düşürebilirsek bankaların açabilecekleri kredi miktarını artırabiliriz. Şu an ekonomimizin asıl ihtiyacı olan zorunlu karşılık oranlarında indirimdir.

Euro/dolar paritesi ne olur?

ABD’den gelen kötü ekonomik veriler FED’in faiz artıramayacağı yönündeki beklentileri önümüzdeki günlerde daha da güçlendirecek.

Paritede İngiltere referandumuna kadar 1.15’e kadar yükseliş söz konusu olabilir. Ancak referandum öncesi 1.15’in üzerine yerleşmesi çok zor. Son anketlere göre durum pek iyi değil. İngiltere’de AB’den çıkalım diyenler AB’de kalalım diyenlerin 2 puan önünde. Paritenin 1.15’in üzerine çıkması zor olduğu için petrolün 50 doların üzerine yerleşmesini öngörmüyorum.

Borsa ve kurla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Her ikisinde de negatifim. Borsayı mevcut temel faktörler ışığında pahalı görüyorum. Yabancının Türkiye riski algısında (CDS makasından takip ediyoruz) iyileşme yok. Terör olayları ve yoğun gündemden dolayı yabancı yatırımcı beklemede.

Haliyle borsada risk azaltmanın uygun bir strateji olabileceği kanaatindeyim. Dolar/TL paritedeki yükselişle birlikte yeniden 2.91’e geriledi. 2.85-2.90 bandı dolar yönlü pozisyon almak için değerlendirilebilir.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s