Hızına yetişilmeyen kent: Gaziantep

Gaziantep sanayi, ticaret, kentleşme, istihdam, yatırım gibi birçok alanda büyük bir hızla büyüyor. Türkiye ortalamasının iki katı büyüyen kent, küresel ekonomik durgunluğa ve Ortadoğu’da yaşanan kaosa rağmen ilerlemesini sürdürüyor…

SANAYİDEN tarıma, eğitimden turizme kadar farklı alanlarda büyümesini sürdüren Gaziantep dört üniversitesi ile “sanayi şehri” unvanına yakın dönemde “eğitim kenti” olmayı da ekleyecek gibi. Ortadoğu’nun sanayi ve ticaret başkenti olarak görülen Gaziantep, farklı alanlarda gösterdiği dikkat çekici performans ile bu sıfatı çoktan hak etmiş görünüyor. Sanayileşme, ihracat, istihdam ve yatırım gibi alanlarda uzun süredir açık ara fark yaratan Gaziantep’in ihracatı 10 yılda sekiz kat arttı.

192 ÜLKEYE İHRACAT

Dört ayrı Organize Sanayi Bölge-si’nde 130 bin kişi istihdam eden Gaziantep, bu alanda da üç kat büyüdü. Halen yapımı devam eden 5. Organize Sanayi Bölgesi ve Oğuzeli Havaalanı Islah Bölgesi ile Kilis’le ortak yapılacak olan Şahinbey-Polateli OSB’nin de hayata geçirilmesiyle istihdamda 250 bin kişiye ulaşacak olan Gaziantep’te sanayi bölgelerinde üretilen binlerce çeşit ürün, toplam 192 ülkeye ihraç ediliyor.

Gaziantep, sanayi yatırımlarını katma değer ekonomisine geçişi hızlandırma hedefiyle yapıyor. Özellikle inovasyon alanında çok önemli projelere imza atan kent, son 10 yılda hayata geçirdiği mar-kalaşma ve Ar-Ge projeleriyle dikkat çekiyor. Türk Patent Enstitüsü verilerine göre, Gaziantep’in 2003’te toplam 774 olan marka ve patent başvurusu yaklaşık dört kat artarak 3 bine ulaştı.

EN BORÇLU ALTINCI İL

Öte yandan Gaziantep Türkiye’nin en büyük altıncı ili, ancak aynı zamanda en borçlu altıncı ili konumunda. Ancak buradan da Gaziantep’in hanesine yazılacak önemli bir puan var, Gaziantep borç ödemede BDDK bilgilerine göre Türkiye ortalamasının altında. Borçlu ama borcunu vaktinde ödüyor.

Yine sanayide, ticarette son yıllarda birbirinden görüp yatırım/iş yapma alışkanlığı var; ancak bunlar gerçek tüccar ve sanayici değil. Zaten sektörlerinde de çok kalıcı olamıyorlar.

Asıl yatırımcılar, müteşebbis insanlar neye, nasıl yatırım yapacağını çok iyi biliyor, adımlarını ona göre atıyorlar. Gaziantep denilince akla sadece sanayi ve ticaret gelmiyor. Kültür ve turizm de kentin önemli bir gelir kaynağı olmuş durumda.

Her gün otogar ve havalimanından yüzlerce tepsi baklavanın başka kentlere gönderildiği bu kentin mutfağı artık dünyanın sayılı isimleri arasında. Gaziantep UNESCO listelerine ünlü mutfağıyla girmiş bulunuyor.

Bütün bunlarda kentin tüm kesimlerinden insanların emeği var ama yol gösterenlerin çabası takdire şayan. Onlar hem kendilerini hem de kentlerini geliştirip çağ atlattılar.

Gaziantep’i komşularının fersah fersah ötesine taşıvanlarm arasında ise şu isimler bulunuyor: Kamil Şerbetçi, Sani Konukoğlu, Naci Topçuoğlu ve Mennan Usta’dan başlayan liste, Abdulkadir Konukoğlu, Nejat Koçer, Adil Konukoğlu, Mustafa Topçuoğlu, Mehmet Aslan, Eyüp Bartık, Ahmet Tiryaki, Haşan Kalyoncu, Asım Güzelbey, Fatma Şahin ve daha nice isimsiz kahramanla devam eder.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş, Haberler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s