Enflasyon ve dış denge herkese moral verdi

Şubatta yıllık bazda yüzde 8.78’e gerileyen enflasyon düşüş trendine girdi. Ekonomik güven endeksi ve ihracat şubat ayında düşerken, dış dengede düzelme devam ediyor…

ÇİN Merkez Bankası’nm ekonomiyi destekleme adımlarıyla artan küresel risk iştahı gelişen ülke piyasalarını desteklemeye devam ediyor. ABD verilerinin de olumlu gelmesi iyimserliği artırıyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) her ay 60 milyar euro’luk varlık alım programını sürdürüyor. Ayrıca ECB ile birlikte Japonya ve İsviçre gibi ülkeler de küresel ekonomiye destek olmak için negatif faize geçmiş durumda.

Türkiye ekonomisiyle ilgili ise kredi kuruluşlarından gelen olumlu değerlendirmeler dikkat çekiyor. Fitch kredi görünümünü teyit ederken, Moody’s Türkiye ekonomisinin halen / güçlü büyüme görünümüne sahip olduğunu açıkladı. Piyasalarda olumlu hava hissedilirken faiz ve dolarda bir miktar gevşeme yaşandı.

Geçen hafta açıklanan şubat enflasyonu beklentilerin altında gelerek düşüş eğilimine girdi. Buna karşın ekonomik güven endeksinin şubatta düşüşü dikkat çekti.

Dış ticaret dengesi ocakta gerilemesini sürdürmesine rağmen ihracattaki keskin azalma endişe yaratıyor.

ENFLASYON GIDAYLA GERİLEDİ

TÜİK verilerine göre, enflasyon 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.02 düştü. Yıllık bazda ise yüzde 8.78’e geriledi. Aylık en yüksek artış yüzde 1.80 ile sağlık grubunda gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle

2016 Şubat ayında endekste yer alan gruplardan çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1.31, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 1, lokanta ve otellerde yüzde 0.78 ve ulaştırmada yüzde 0.77 artış gerçekleşti. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 6.16 ile giyim ve ayakkabı oldu. Haberleşmede yüzde 0.42, eğlence ve kültürde yüzde 0.13 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.04 düşüş gerçekleşti. Çekirdek niteliğindeki I endeksi ise artışını sürdürdü. Ocak’taki yüzde 9.63’den şubatta yüzde 9.72’ye çıktı.

DENGE KORUNUYOR AMA…

Ekonomik güven endeksi 2016 Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 14.8 oranında azalarak 83.88 değerinden 71.46 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, hizmet, perakende ticaret, inşaat ve reel kesim güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Tüketici güven endeksi şubatta bir önceki aya göre yüzde 7 oranında azalarak 66.64 değerine düştü. Hizmet sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri yüzde 3.5 ve yüzde 2.4 oranında düştü. İnşaat sektörü güven endeksi de bir önceki aya göre, yüzde 1.3 oranında azalırken reel kesim güven endeksi yüzde 0.7düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, ihracat 2016 yılı ocak ayında, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 22 azalarak 9 milyar 597 milyon dolar, ithalat yüzde 19.7 azalarak 13 milyar 358 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocakta dış ticaret açığı yüzde 13.4 azalarak 3 milyar 762 milyon dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 71.8’e geriledi.

“ÇEKİRDEK DIŞI SAYESİNDE”

Garanti Bankası Başekonomisti Nihan Ziya Erdem, gıda ve enerji gibi çekirdek dışı kalemlerin manşet enflasyondaki düşüşte belirleyici olduğunu belirtiyor. Erdem’e göre, çekirdek kalemlerde ise kötüleşmeye devam ederken, hizmet fiyatlarındaki gelişmeler endişe verici olmayı sürdürüyor. Erdem, baz etkilerinin mayısa kadar yıllık enflasyon üzerinde düşürücü yönde etki etmesini ve sonrasında tersine dönmesini bekliyor. İlk çeyrekte yıllık enflasyon } £rdem gerileme kaydetse de, asgari ücret artışının maliyet ve talep artırıcı etkilerinin yılın ikinci yarısında enflasyonu yüzde 9 seviyelerine yakın tutacağını düşünüyor.

ÇEKİRDEK İKİ HANEYE YAKIN

Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı ise, yıllık enflasyonun iki haneli seviyelere geçme riskinin azaldığını belirtiyor. Aşağı hareketi destekleyici unsurların orta vadede etkili olacağını savunuyor. Ancak Tokalı’ya göre, çekirdek enflasyonun hala iki haneli seviyelere yakın olması ve iyileşme hareketinin sınırlı kalması, para politikasındaki genel sıkı duruşun korunmasına neden olabilir.

“ENFLASYON EN ZAYIF HALKA”

A&T Bank Başekonomisti Ayşe Özden, ekonomideki en zayıf makro kalemin halen enflasyon olduğunu düşünüyor. Özden’e göre, manşet enflasyondaki gerilemeye rağmen çekirdek göstergelerde yukarı yönlü hareket devam ediyor. Merkez Bankası’nın 2016 yılının ilk yarısında enflasyonun yüksek ve oynak seyredeceğine yönelik uyarılarda bulunmasına rağmen, yüzde 8.8 seviyesinde gelen yıllık enflasyon rakamı beklentiler açısından halen risk oluşturmaya devam ediyor.

Özden, 2016 yılının özellikle ilk yarısında dış talep üzerindeki baskı yaratan risklere rağmen dış ticaret dengesindeki iyileşme ile net dış talebin katkısının pozitife dönmeye devam edeceğini düşünüyor. Yılın ikinci yarısından sonra hem küresel hem de ticaret ortaklarında ekonomik görünümün iyileşmesi ve jeopolitik sorunların hafiflemesi ile dengeli büyümenin devam edeceğini savunuyor.

“DIŞ DENGEDE ENERJİ FAKTÖRÜ”

Ocak ayı dış ticaret rakamlarını değerlendiren ING Bank Başekonomisti Muhammet Mercan, enerji fiyatlarındaki gerilemenin ve iç talepte yavaş seyreden toparlanmanın da katkısıyla ithalatta zayıf eğilimin korunduğunu belirtiyor. Mercan’a göre,

AB kaynaklı talebin de katkısıyla dış dengedeki iyileşme sürüyor. Bu eğilim genel olarak önümüzdeki dönemde devam etse de Rusya ile yaşanan gerilimin dış ticaret ve cari açık rakamlarına ne derece yansıyacağı önemli olacak. Mercan, dış dengedeki düzelmenin yapısal değil, çok düşük enerji fiyatları gibi dönemsel faktörlerle sağlandığına dikkat çekiyor.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s