Erdemir, 461 milyon TL yatırım planlıyor

ERDEMİR Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, küresel çelik sektöründeki zorlu koşullara rağmen yatırımlara devam ettiklerini, bu yıl da 461 milyon dolarlık yeni yatırımı hayata geçireceklerini açıkladı. 2019 yılına kadar 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyleyen Pandır, 2015 yılını üretim rekoruyla kapattıklarını ifade etti. Pandır, Çin ve Rusya’dan yapılan kontrolsüz ithalatın sektörü olumsuz etkilediğini de belirterek Erdemir Grubu’nun 2015 yılı finansal performansı hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Halen Türkiye’deki ham çelik üretiminin yüzde 28’ini tek başımıza gerçekleştiriyoruz. Erdemir Grubu’nun 2015 cirosu 4.4 milyar dolar, FAVÖK’ü 770 milyon dolar, net karı ise 414 milyon dolar oldu. 2015’te 8.9 milyon ton ham çelik ve 7 milyon 400 bin ton yassı ürün üretimi gerçekleştirdik. Geçen yıl sıvı çelik üretimimizi önceki yıla göre yüzde 5 arttırdık. 42 ülkeye de ihracat yaptık. Böylece küresel piyasalardaki dalgalanmalara ve çelik fiyatlarındaki keskin düşüşlere rağmen 2015 yılını hedeflerimize uygun bir şekilde geride bıraktık”.

Yeni fırsatları her zaman araştırdıklarını belirten Pandır, yurtdışı satın alma fırsatlarının sürekli olarak incelendiğini söyledi. İtalya’daki ilva şirketi için açılan özelleştirme kapsamındaki ihaleye başvurduklarını hatırlatan Pandır, “Şirketle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Henüz verilmiş bir karar yok” dedi.

Erdemir Grubu’nun 2015 faaliyetleri ve sektör değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda Erdemir’in 2002 yılında satın aldığı isdemir’in paylarının ay sonundan itibaren Borsa İstanbul A.Ş. Serbest işlem Platformunda işlem göreceği de açıklandı.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı ekonomi iş içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s