3 bin kişiye balık yedirdik

BALIKÇILARIN yeni rotası Amerika pazarı. Geçen hafta ABD’nin Boston eyaletinde düzenlenen Seafood 2016 -Kuzey Amerika Su Ürünleri Fuarı’na katılan Türk firmaları ABD pazarını yerinde keşfetti.

Türk pavilyonunda kurulan mutfakta her gün bin porsiyon balık pişirerek fuar ziyaretçilerine dağıtılırken, Türk balıkları uzun sıralar oluşturan ziyaretçilerden tam not aldı. Türkiye’nin bugüne kadar ABD’ye ağırlıklı olarak deniz levreği, çipura ve orkinos ihraç ettiğini belirten Ahmet Tuncay Sagun, “Sadece su ürünleri ve hayvansal mamuller açısından 37 milyar dolarlık dev pazardan ancak 42.8 milyon dolar pay alıyoruz. Bu fuara ilk kez katıldık ve gördük ki burada yapacak çok işimiz var. Tüm gücümüzle ihraç ettiğimiz balık miktarını ve çeşitlerini artıracağız” dedi.

ABD pazarının, 2015 yılında kan kaybeden Türk ihracatçısı için çıkış yolu olabileceğini belirten İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı AhmetTuncay Sagun, fuara katılan tüm firmaların katılımcıların ilgisinden mutlu olduklarını kaydetti. Birlik, Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile fuarda Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) ile ortak tanıtım çalışmaları yaptı. Fuara ilk yıl 10 firmanın yer aldığını açıklayan Sagun, firmaların büyük ilgi gördüğünü, buna bağlı olarak 2017 yılında katılımcı firma sayısının daha da artacağına dikkat çekti.

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s