Dadaşlardan açık davet

Kış turizminin önemli destinasyonu Erzurum, artık futbol kamplarıyla da adından söz ettiriyor. Kent, FIFA standartlarındaki sahalarıyla yerli ve yabancı kulüplere kamp olanağı sunuyor. Euro 2024’ün kamp merkezi olmaya aday…

FUTBOL, sadece yeşil sahaya çıkılıp oynanan bir oyun değil. Öncesinde ciddi bir hazırlık süreci var. Futbol takımlarının kamp ve organizasyonlara hazırlık çalışmaları sezon öncesi, turnuva dönemi ve sezon arası olarak gerçekleşiyor. Turnuva dönemi hazırlık çalışmaları organizasyon takvimine bağlı olarak her maç programına uygun olarak farklı şehirlerde zorunlu olarak yapılıyor. Kulüpler, sezon öncesi kamp ve hazırlık çalışmalarını iklim itibariyle daha serin, yüksek rakımlı yaylalarda gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

YENİ ROTA ERZURUM

Türkiye’de özellikle kış turizmine yönelik faaliyet gösteren Bolu-Abant ve Kartalkaya, Isparta-Davraz, Ankara-Kızıl-cahamam, Kastamonu-Ilgaz gibi yerler, özellikle yaz aylarında futbol antrenmanları için uygun hava koşullarına sahip olmalarından dolayı tercih ediliyor. Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya başta olmak üzere Fethiye, Bodrum, Marmaris, Kuşadası ve Çeşme ise kış döneminde yerli ve yabancı çok sayıda futbol takımının kamp ve hazırlık çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Kaliteli konaklama tesisleri, ulaşım olanaklarının kolaylığı, futbol antrenman ve maç sahalarının sayısının fazlalığı, maç ve turnuva organizasyonlarının çokluğu, kış döneminde Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin önemli merkezler olmasını sağlıyor.

Euro 2024’ün kamp adayı olan Erzurum da birçok yerli ve yabancı futbol kulübünün, amatör ve Süper Lig takımlarının kamp dönemlerinde tercih ettiği noktalardan biri haline geldi. Bunun nedeni ise iklim koşulları. Erzurum’un yüksek rakımı, havayolu ile ulaşım kolaylığı, tesislerin ve çimenlerin kaliteli olması diğer nedenler olarak sıralanıyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi (EBB), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Süper Toto Teşkilat Başkanlığı desteğiyle, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) standartlarında yapılan tesisler ve sahalar, sporcuların verimli bir kamp geçirmelerine imkan sağlıyor.

FIFA STANDARTLARINDA

Erzurum’da bulunan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde şu ana kadar 100’den fazla yabancı, 2017-2018 sezonunda ise 67 Türk spor kulübü ağırlandı. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın Erzurum Bölgesi’ne verdiği saha desteği 10 milyon TL’ye kadar çıkıyor, özetle, Erzurum Türkiye’nin yeni kamp merkezlerinden biri olarak tercih ediliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, bölgenin kamp alanı olarak tercih edilmesinden oldukça memnun. Palandöken sayesinde kış turizminde dikkat çeken noktalardan biri olan il, aynı konuma kamp merkezlerinde de ulaşmayı hedefliyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, hayata geçirdikleri 60’a yakın ulusal ve uluslararası organizasyon sayesinde Erzurum’un üç yılda “Sporun başkenti” konumuna geldiğini söylüyor. Sekmen, Erzurum’a yaptıkları spor yatırımları hakkında şunları söylüyor:

“Erzurum, özellikle Yüksek İrtifa Kamp Merkezi ile sürekli anılır oldu. Avrupa medyasında da geniş yankı uyandıran kamp merkezi, yerli ve yabancı futbol kulüplerini ve sporun birçok branşından sporcuları ağırlıyor. Palandöken Dağı eteklerinde bulunan merkez, 2 bin 800’Iük bir rakımda. 2017-2018 sezonu hazırlıklarını sürdüren çok sayıda futbol takımı ağırlandı. Serin iklim futbol takımlarına büyük avantaj sağlıyor. Merkez şimdiye kadar 100’ün üzerinde yabancı kulüp, Süper Lig ekibi ve 1., 2., 3.Lig futbol takımlarını ağırladı.”

Türkiye’nin en iyi kamp merkezi olma yolunda hedeflerinin olduğunu söyleyen Sekmen, bu yolda yaptıkları çalışmaları şu sözlerle anlatıyor:

“Merkezde Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörlüğü tarafından Pro Lisans Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) A Lisans Kursu ile UEFA B Lisans Kursu’ düzenlendi. Merkezimizde kız ve erkek ‘Futbol Köyleri Projesi’ kapsamında uzmanlar tarafından ileri seviyede futbol eğitimi verildi. Toplam 11 sahanın bulunduğu merkezde doğal yüzeyli FIFA standartlarına sahip beş çim saha mevcut. İkinci etapta yine FIFA standartlarında altı doğal yüzeyli çim saha ve üç adet istasyon sahasının yapımı tamamlandı. Ayrıca merkezde FIFA’ya uygun kriterde doktor, fitness, hakem, masaj ve modern soyunma odaları da mevcut.”

10 MİLYON TL’YE YAKIN DESTEK

Süper Toto Teşkilat Başkanlığı, Türkiye genelinde olduğu gibi, Erzurum’da da futbol sahalarına ve çeşitli spor branşlarına yatırım yapmaya devam ediyor. Spor salonları, yüzme havuzları, kış sporları için uygun tesisler olmak üzere birçok spor merkezinin yapımına finansman desteği sağlanıyor. “Futbol sahaları bazında bakacak olursak, son 10 yılda resmi müsabaka ölçülerinde dokuz nizami sahanın yapımına 7 milyon TL kaynak aktardık” diyen Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Erzurum bölgesine yaptıkları futbol saha yatırımları hakkında şunları söylüyor:

“Erzurum bölgesinde, geniş kitlelerin spora katılımını amaçlayan, mahalle tipi 11 sahanın yapımına yaklaşık 2.5 milyon TL destek verdik. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarımızda da spor tesisi yapıyoruz. Erzurum, Gençlik ve Spor Bakanlığı, yerel yönetimlerin işbirliği ve yapılan tesislerin etkisiyle, spor kalkınmasında hızlı bir yükseliş yaşadı.”

Erzurum yaz aylarında kulüplerin tercihi olurken, Antalya ise kış dönemlerinde yaklaşık 2 bine yakın takımı ağırlıyor.

“Bu rakam Türkiye’nin kamp merkezlerindeki gelişmiş- ^e’ liğin sonucudur” diyen Kasapoğlu, Erzurum’un futbol kamplarına ev sahipliği yapması ve tercih edilmesi konusunda ise şunları söylüyor: “Erzurum’daki serin iklim koşulları, yaz sıcaklarından kaçmak isteyen kulüpler için farklı bir tercih sebebi oluyor. Son dönemde spor kulüplerinin bölgeyi tercih ediyor olması tabii ki son hedef değil. Erzurum’un kapasitesini arttırıp, spor turizmi alanında zirveye taşımak için _ ^ çalışmaya devam etmeliyiz. ycasap°9’u ‘Neden Avrupa takımları da Erzurum’da kamp yapmayı tercih etmesin?’ düşüncesiyle hareket ederek, çıtayı her zaman yüksekte tutmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Erzurum’un reklam ve tanıtım noktasında ise daha fazla çalışması gerektiği düşüncesindeyim.”

EURO 2024’ÜN KAMP ADAYI

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Erzurum bölgesine yatırımlarını sürdüren ve destek veren kuruluşlardan. TFF’nin 2011’den bu yana her sene Erzurum ilinde yaptığı UEFA Antrenör Eğitimleri, bölgeye birçok teknik adam kazandırmış. Ayrıca 2012 yılında Futbol Avrupa Şampiyonası Grup Eleme müsabakaları, 2010’dan beri TFF Futbol Köyleri projesi, Kadın A Milli Takım Avrupa Şampiyonası grup eleme müsabakası yine burada yapılmış. TFF’den edindiğimiz bilgiye göre, 2017-2018 sezonunda Erzurum’da kamp yapan kulüp sayısı 67. Bunlar, Süper Lig’den Akhisarspor, Konyaspor, Göztepe, Alanyaspor, Kay-serispor, TFF 1. Lig’den Ankaragücü, Elazığspor, Samsunspor, Altınordu, Denizlispor, Büyükşehir Belediye Erzu-rumspor ile 2. ve 3. Lig ile Bölgesel Amatör Lig takımları. Erzurum’da halen 17 tane UEFA standartlarında saha bulunuyor. Bu arada Erzurum, Euro 2024’e de aday.

Bora KANBER / Polat Erzurum Resort Hotel Genel Müdürü
“Geçen yıl 52 takım kamp yapmaya geldi”

Erzurum’da yapılan futbol kampları üç yıl önce başladı. 4-6 takım ile başlayan kamp sayısı her yıl artmaya devam etti. 2017-2016 sezonunda Erzurum’a yaklaşık 52 takım kamp yapmak için geldi. Bu takımların 16 tanesine Polat Erzurum Resort Hotel olarak hizmet verdik. Geçmiş yıllarda otele iki süper lig takımı gelirken bu sayı artmaya başladı. Bu yıl bu sayısının 6 ila 10 arasına çıkmasını arzuluyoruz. Erzurum Büyükşehir Belediyesi (EBB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sahaları ile UEFA standartlarında yapılan sahalar bulunuyor. Erzurum, yaz aylarında futbolcuların “Başlangıç Kampları Merkezi” haline geldi. Şimdiki hedefimiz yurtiçi takımların yanı sıra yurtdışından da takımları getirebilmek. Şu ana kadar otelimizde Gürcistan, Azerbaycan ve İran’dan takımlar konakladı. Bu yıl ise Rusya ve Avrupa Birliği ülkelerinden takımları Erzurum’da ağırlamak istiyoruz. Büyükşehir belediyesi tanıtım için gerekli tüm lansman çalışmalarını yapıyor.

Ayşegül küçükkurt

Reklamlar

About konutprojeler

İş Fikirleri
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s